חשיפה וחקר באסטרונומיה

הירשם

השאר\י את פרטיך וניצור איתך קשר בהקדם:

"העיסוק בחלל וחינוך הילדים והנוער יונקים האחד מהשני וחיים תחת קורה אחת. מן הצד האחד – הילדים והנוער נמשכים אל החלל בהיותו רחוק, לא ברור, אחר ושונה לגמרי מהחיים על פני כדור-הארץ, קשה לתפיסה ולהשגה, מגרה הדמיון, לא נודע. מי מאיתנו אינו נמשך אל הלא נודע? ויחד עם זה, ישנה קבוצה קטנה יחסית (כ-400 איש עד היום) של אסטרונאוטים שהיו שם וחוו את החוויה – והם מקור לחיקוי ולהערצה. ומן הצד השני – הילדים והנוער הם עתיד הפיתוח וההתקדמות בחקר החלל, בעיקר מכיוון שהם פתוחים לרעיונות חדשים, יצירתיים ולא שבויים בדעות קדומות ולכן כה חשובים לעתידנו בחלל."

(מכתב ששלח אילן רמון לפני מספר שנים ממרכז החלל ביוסטון שם התאמן).

חוגי העשרה באסטרונומיה

בהמשך להצלחה הרבה במחנות הקיץ שהתקיימו במהלך השנה האחרונה, מרכז האסטרונומיה של בית יציב בשיתוף מרכז אילן רמון לנוער שוחר פיסיקה (ממוקם באוניברסיטת בן-גוריון) מודיעים על פתיחת חוגי העשרה באסטרונומיה.

במסגרת החוג יכירו הילדים בצורה חווייתית ומהנה את מדע האסטרונומיה.

חוגי האסטרונומיה יתקיימו לילדים החל מגן חובה ועד כיתות יב' (בקבוצות גיל שונות). בכל קבוצה ישתתפו לכל היותר 20 ילדים. פתיחת קבוצה מותנה בהרשמה של 15 ילדים לחוג. החוגים יתקיימו במרכז האסטרונומיה שבבית-יציב וכן במרכז אילן רמון בקמפוס אוניברסיטת בן גוריון (בבניין הפיסיקה). ההגעה לחוג היא באופן עצמאי.

החוגים כוללים 30 מפגשים בני שעתיים אקדמיות.

מדעדודס

על מנת לאפשר יצירת בסיס לתפיסה וחשיבה מדעית, יש צורך לקיים תכנית מעמיקה לאורך שנת הלימודים כולה. התכנית המוצעת כוללת עשרה מפגשים בני שעה (אקדמית) כל אחד, אשר יתקיימו בגן הילדים. הנושאים של ימי הפעילות קשורים ובנויים בסדר לוגי ובהם פעילות יצירתית (בניית דגמים וכו'), הדגמות ותצפיות (טלסקופ שמש, תצפית ירח וכו'), לימוד וחקר באמצעות מחשב. הדגש בכל הפעילויות ובכל ימי הלימוד הוא על החוויה, ההתנסות, דרך העבודה והחשיבה המדעית, עידוד שאלות, רעיונות מקוריים וחשיבה המצאתית.

חשיפה לאסטרונומיה

חשיפה לאסטרונומיה היא תוכנית מדעית לילדי כיתה ה', שמטרתה:

  • יצירת גירויים חינוכיים בנושא האסטרונומיה וחלל ועידוד התלמידים לשאול שאלות.
  • הדגמת כלים מדעיים שבעזרתם ניתן לענות על השאלות שמתעוררות.
  • העמקת ידע קיים ובנייה של ידע חדש בנושא אסטרונומיה, פיסיקה בסיסית ומדע.
  • יצירת קשר בין העולם שמכיר התלמיד וזה המדעי מתוך ראיה שהשקעה בחינוך הטרום אקדמי בגילים הצעירים, תסייע ליצירת דור של סטודנטים מוכשרים יותר, מהנדסים ומדענים טובים ויצירתיים יותר ואוכלוסיה בוגרת ואחראית שתקדם את מדינת ישראל צעדים רבים קדימה.

 

שיטת הפעולה כוללת תוכנית מורכבת הבנוייה מחמישה מפגשים בני יום לימודים אחד. כל אחד מימי הפעילות עוסק בנושא מרכזי ובו יפגשו התלמידים ארבע תחנות שבכל אחת מהן יכירו פן אחר של אותו נושא. הנושאים של ימי הפעילות קשורים ובנויים בסדר לוגי. בתחנות השונות יחוו התלמידים את הנושא של יום הפעילות באופן שונה – פעילות יצירתית (בניית דגמים, שעוני שמש וכוכבים וכו' ), הדגמות ותצפיות (טלסקופ שמש, בנייה ושיגור רקטות וכו'), לימוד וחקר באמצעות מחשב וחוויה של מסע בפלנטריום.